Átok vagy Áldás?

Hogyan nyaralok én!

Ahogyan a diákok a vakáció feliratnál én is visszafele számolom már a napjaim az ide utazásomhoz. Ez most más lesz. Több szervezés, több ügyintézés, több terhelés a szervezetem számára. Még egy-két fontos recept kiváltása, még egy-két utazási eszköz beszerzése. Lassan a végére érek, és már csak a bőröndöt kell bepakolnom. 

Talán a leghosszabb utazást választottam erre a nyárra. Durván 20 órás repülőút, kétszeri átszállás, nem európai országrész. Előre fel vagyok készülve, ahogy kiposztolok képeket, és jönnek a “De jó neked” és egyéb “sárguljunk az irigységtől” hozzászólások. Az emberek többsége a jóra mindig irigy. Ám mikor elmondod mennyi munka van a háttérben, hogy te azt az álmod meg tudtad valósítani, vagy mennyi mindent kellett szervezned, arra már sosem irigyek. Egyáltalán nem is érdekli őket. 

Most van először talán, hogy nyaralni, a testvéremmel együtt, kettesben megyünk. Fura is, mert vagy mindig családdal mentünk, vagy mindenki ment más-más társasággal. Nem vagyunk milliomosok, csupán szerencsések lehetünk, hogy élnek rokonaik más országrészben, és hogy mikor felhoztam az ötletemet ők igent mondtak. Három hétig náluk szállunk meg, ott étkezünk, ott lakunk velük együtt, így láthatjuk a minden napjaikat. Az idei utazásunk rokonságnál lesz. A család mindent megtesz értünk, hogy valóra válthassuk egy régi álmunkat, mely reméljük, hogy most teljesülni fog. Ez számunkra nagyon nagy segítség és élmény is egyben, melyért hálásak vagyunk a családunknak, az összetartásnak. 

Nem véletlenül az év elején még csak a szűk kör tudta, hogy hova tervezem az utazásom, aztán természetesen ahogy közeledik az idő, nyilván a három hetes eltűnésem észrevehető lesz és jönnek a kérdések, hogy hova utazom. Nagyon kevés ember az, akit az érdekel, hogy fogom-e bírni? Pszichésen már készülök rá, felkészítem a testem minden egyes porcikáját, beszerzem a kellő eszközöket, amik ugyan nem divatosak, de megelőzhetőség szempontjából kellenek. 

Alapvetően is dagad ilyen jó időben főleg a bal bokám, így a kompressziós harisnyától az utazó zokniig mindent beszerzek, és megteszek, hogy 20 órányi repülőút esetén is védve legyenek a lábaim, ezen kívül pedig még a trombózis megelőzése képen ki kell váltanom vérhígítót, ami csak injekció formájában lehetséges. Még jó, hogy én is és testvérem is képesek vagyunk elájulni az injekciós tűtől, ezért édesanyánk fogja beadni nekem indulás előtt. A visszaútnál meg fogalmam sincs 🙂 maximum hosszú időre kiütöm magam, ha netán elájulnék 🙂 

Az ember jobb ha köt utasbiztosítást, amennyiben hosszabb időre tervezi nyaralását. Három éve megtapasztaltam, hogy ilyenkor két lehetőséged van. Ha nem közlöd, hogy milyen betegségen estél át, és véletlenül, mint autoimmun folyamat akkor lobban be újra a szervezetedbe, akkor nyilván nem fizet ezért a biztosító, mert nem tudattad vele. Ha közlöd a biztosítóval, hogy te milyen betegségen estél át, és mivel autoimmun így bármikor visszatérhet a szervezetedbe újra, akkor pedig nem vállal el a biztosító téged. Három éve már, hogy évente egy alkalommal külföldre utazom. Három éve már annak, hogy megtapasztaltam, nekem Magyarországon egyetlen egy biztosító van, aki bebiztosít utasként, az pedig az Allianz. Az Allianznál is a Platina csomagot tudom megkötni. A mostani utazásom nem európai országrész, éppen ezért már az Allianz is feltételhez kötötte a mostani utazásomat. Magyar orvosi engedélyt kellett kérnem a biztosító számára, hogy az orvosom leigazolja a jelenlegi állapotomat, és az orvosom engedélyezi, hogy elutazhassak az általam kiszemelt országba. 

Az utazásom tavaly, 2016 augusztus óta szervezem, és készítek elő mindent, hogy zökkenőmentes legyen. Tavaly augusztus óta levelezünk a biztosítóval is, hogy vállalják-e biztosításomat, köthetek-e ugyanúgy náluk utasbiztosítást, mint eddig. A napokban írtam alá a papírokat, és adtuk be az orvosi engedélyt, és bár hiába leveleztük előre le velük, hogy hogyan és miképp biztosítják az utazásom, mégis a beadott papírok után van 15 napjuk elbírálni, hogy vállalnak-e vagy sem. Értelemszerűen, ha most megírják, hogy mégsem vállalnak, akkor egyetlen egy biztosító nem vállalt be, tehát utasbiztosítás nélkül vagyok kénytelen elutazni. Ilyen kis hazánk Magyarország 🙂 

 

A mai nap folyamán még van egy köröm a körzeti orvosomnál, leigazoltatni a kis műtétem napját, elhozni még egy receptet, amit ki kell váltanom az utazáshoz, és még egy-két dolognak utánajárni. 

Ha minden megvan, akkor pedig a végére egy dolog marad hátra: csomagolni 🙂 

 

Összegezve mire figyelj, ha utazni szeretnél:

  • Ha megvan az ország, amit kinéztél járj utána, hogy mivel tudsz oda eljutni. Próbáld vagy a lehető legrövidebb távon megvalósítani, vagy ha nem tudod, akkor inkább legyen többszöri átszállás, hogy ne kelljen egy helyben ülnöd húszon-órákat, ezzel jobban megterhelve szervezeted. 
  • Nézd meg, hogy mit vihetsz be az adott országba, van-e valami tiltás, vagy kell-e orvosi engedély az alap gyógyszerekre is esetleg. Ha igen, kezdj el minél hamarabb intézkedni, hogy az utazás időpontjáig mindent be tudj szerezni.
  • Készítsd fel a szervezeted agyban is, hogy jobban igénybe veszed és jobban fogod terhelni. Ha már agyban felkészülsz akkor fél siker, hogy bírni is fogod. Előtte-utána ne hajszold túl magad. Adj magadnak több pihenési időket itthon, hogy a szervezeted kellőképpen bírja majd a strapát. 
  • Hosszabb repülő útnál ajánlott a trombózis megelőzésére a kompressziós harisnyák viselete. Nem divatos, sőt mondhatni elég rondán fogsz kinézni rövidnadrág és térdig érő harisnyával, de ne felejtsd el az egészséged mindig többet ér, minthogy mások véleményével foglalkozz. 
  • Utasbiztosítás. Feltétlen köss. Már ha tudsz kivel kötni. Guillain-barre szindrómásan az Allianz Platina csomagját tudod megkötni. Rövidebb utazás esetén nem kérnek orvosi engedélyt, hosszabb nem európai országrész esetén be kell szerezned az orvosod engedélyét, aki leigazolja, hogy nincs akadálya a repülésednek. Ez azonban nem lehet régebbi, mint 1 hónap, és így is még 15 napja lesz a biztosítónak, hogy eldöntse biztosít-e téged vagy sem. Arra is készülj fel, hogyha netán nem, akkor nincs ki bebiztosítson kis hazánkban. 
  • Kényelmes lábbeli legyen rajtad. Ne a divatnak megfelelően akarj öltözni és flangálni az utcákon. Az én esetemben nem vehetek fel magassarkú cipőt, sőt semmilyen olyat, aminek van egy fél milliméter sarka. Csak laposban járhatok, és csak olyanban, amiben hosszú távon tudok is menni, és a lábaimnak megfelelőek. Ezt az orvos engedélyezte. Korábban csak magas szárú cipőket hordhattam télen nyáron, így a tavalyi engedély, hogy már lehet bármilyen cipő, szandál, papucs, egy feltétellel: tudjak benne kényelmesen és hosszú távon menni. Ez mindennél fontosabb! Az orvos is megmondta: nem a divatnak megfelelően választunk lábbelit. 
  • Az úti okmányaid mellett legyen nálad az orvosi igazolás, és mondjuk a legutolsó záró jelentésed, vagy orvosi vizsgálatos papírod, hogy ha netán baj lenne, akkor tudják, hogy mire gyanakodhatnak. 
  • Kaptunk mi is hasznos információkat, mint például: ha mozgásod már korlátozva van, botot és egyéb segédeszközt használsz, akkor kérj magadnak kerekesszékes jegyet a repülőút során. Ezzel megkönnyítve, hogy az átszállásoknál inkább várjanak téged és ne kelljen kóborolnod idegen reptereken, hogy honnan megy a következő járatod, és azt eléred-e, ha hátráltatva vagy valamiben. Szólj a légi-utaskísérőknek, hogy tudják neked milyen jegyed van, így ők értesíteni tudják majd a másik repteret érkezésedről. Szólj azoknak, akik várnak rád beteghordozók, hogy esetleg nem árt, ha a pilóták is felkészülnek, hogy milyen állapotban vagy, mi volt előtte, és ha bármi van, akkor tisztában legyenek vele. 
  • Az, akivel utazol mindenképpen tudja, hogy te min mentél keresztül, mi volt a betegséged, hogy tisztában legyen a tünetekkel, amiket újra produkálhatsz és, ha netán lenne valami, akkor tudjon intézkedni ennek megfelelően. 
  • Én azt mondom, inkább próbáld magad 100%-ig minden eshetőségre bebiztosítanod, ettől független nem kell ráparáznod, de legalább nyugodt lelkiismerettel fogsz elutazni, hogy te magad mindent megtettél annak érdekében, hogy flottul menjen a nyaralásod. Ha mindennel kész vagy, akkor pedig az indulás előtt nincs más dolgod, mint összeállítanod a csomagod, majd élvezni az utazásod. 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Ha tetszett a bejegyzés oszd meg ismerőseiddel is!

Blogom mellett kövesd saját facebook oldalam, melyre napi szinten publikálok!

 

 

Amennyiben kérdésed van, véleményed van a cikkről, oszd meg velem! 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!