Őszintén mit várjunk mi el a társadalomtól, ha egy reggeli rádió műsorban témaként feljött napi hír kapcsán, abból a műsorvezetők egy szerintük jó kis poént kovácsolnak?
Hogyan lehet azt megengedni, hogy legyen bármennyire vicces számukra – bár szerintem inkább érdekes, mint vicces lenne ámblokk a társadalom számára- egy hír, utána olvasva még be is mondják, hogy tényleg van egy ilyen betegség, ők mégis úgy döntenek, hogy na akkor eljátsszák a szituációt, és kifigurázzák az egészet.

Fotó: nlcafé
Kedves Buci, Zita és Péter…
Gratulálok!
Az alap hír, hogy egy hölgy reggel úgy ébredt fel, hogy a saját anyanyelvét beszéli, ám idegen akcentussal. Utána nézett a műsorvezető, ahogy én is miután nem bírtam tovább hallgatni a mínusz EQ és IQ szintjüket ezen témát illetően.
A ritka betegség neve:
Idegen akcentus szindróma.
Amit ezzel kapcsolatosan megtalálunk az interneten, hogy 1900 óta nagyon kevés esetet diagnosztizáltak ezzel a betegséggel. Lényege, hogy kisebb fej, vagy agyi sérülés után az ember idegen kiejtéssel a saját anyanyelvén szólal meg. Valóban első olvasatra, és hallásra ez vicces lehet, de jobban utánanézve, és belegondolva, inkább elgondolkodtató, mint vicces.
Jómagam sem hallottam még róla, egészen addig, amíg a műsorban nem hozták fel témaként. Ellenben belőlem nem a poénos énem bújt elő, hanem az, hogy utánanézzek ennek a szindrómának is, és megpróbáljam megérteni a hogyant.
Az orvosi magyarázata a betegségnek, amit olvashatunk, hogy az idegen akcentus szindrómában szenvedőknek olyan szinten sérült az agyuk, ami a hangképzésért felelős. Megváltozik ezáltal a mássalhangzók hossza, a beszéd ritmusa, és az egész kifejezés.

Fotó: https://www.rarediseaseday.org/
Ahelyett, hogy ezen hír kapcsán, valamint azon kapcsán, hogy 2018. február 28. a Ritka Betegségek Világnapja, a társadalom számára még inkább felhívnátok a figyelmet a Ritkákra, helyette inkább kifigurázzátok a szituációt. Nagyon megnézném mind a hármótok arcocskáját, ha családotokban véletlen egyik napról a másikra valamelyik szerettetek úgy ébredne fel, hogy onnantól kezdve már a Ritkákhoz tartozna, vagyis valami ritka betegséggel. Gondolom akkor is ennyire poénosak lennétek a reggeli adásban, mint ma.
Alapvetően semmi bajom veletek, de tényleg.
Ellenben ne haragudjatok meg, de a ma reggeli adásotok mellett, amit épp hallgattam, és felkúrtam az agyam, – hiszen jómagam is ritka betegségen vagyok túl, ami nem, közel sem olyan poénos, mint ahogy Ti azt gondolnátok – nem bírtam szó nélkül elmenni és nem leírni erről a véleményemet. Megértem, hogy egy szórakoztató műsort vezettek, de azt hiszem mindennek van határa.
Ezentúl majd akkor az összes Ritkaságot, ami számotokra vicces, ki fogjátok figurázni?
Hogyan figuráznád ki azt, hogy valaki úgy ébred fel, hogy totálisan béna?
(mert ilyen is van…)
Gyertek a világomba és játsszuk el!
2018. február 28. Ritka Betegségek Világnapja

Fotó: https://www.rarediseaseday.org/

Fotó: rirosz
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Ha tetszett a bejegyzés oszd meg ismerőseiddel is!
Blogom mellett kövesd saját facebook oldalam, melyre napi szinten publikálok!
Bár nem hallottam szerencsére a műsort, de a cikk alapján ők is a Ritkák közé tartoznak. A Ritka nagy bunkók közé.