Ami neked egy szuri, nekünk az életet jelentheti

Guillain-Barré Szindrómát átélt betegként nemcsak a betegségre szeretném felhívni a figyelmet, hanem a gyógyuláshoz vezető útra. Ezen a hosszú folyamaton pedig meg kell említenünk azokat a plazmaadókat, plazmadonorokat, akik a donáció folyamán, reményt és esélyt adományoznak azon betegeknek, akik ma még csak plazmából előállított vérkészítményekkel kezelhetőek a betegségük során.

Négy éve ugyanis, ha nem lett volna a ferezitálás, és nem kaptam volna immunoglobulin infúziót (IVIG), akkor lehet, ma már nem itt ülnék a gép előtt és írnám ezt a posztot nektek, hanem az egyik köztemetőben egy sírkő alatt feküdnék, feledésbe merülve.  Ezek a kezelések pedig mind egy a vérben található anyaghoz köthetőek: plazma.

Szeretném veletek egyrészt megértetni, miért fontos a plazmaadás, valamint megismertetni az egész folyamatot, hogyan lesz a donorok által adományozott plazmából olyan terápiás készítmény, mely nekem is segített. Ahhoz, hogy ezt a lehető legjobban szemléltetni tudjam felétek, szükségem volt támogatásra és segítségre nekem is.

Első utam a Deák téren található KEDPLASMA PLAZMA KÖZPONT épületébe vezetett, ahol az ott dolgozók biztosították kérdéseimre a megfelelő információkat. Mielőtt azonban belemerülnénk, vegyük át, mit is kell tudnod, ha plazmát szeretnél adni:

Plazma „kisokos”

Beérkezvén a hatalmas épületbe balra a folyosó legvégén található lifttel a harmadik emeletet célzom meg. Kilépve a liftből már egyből beérek a plazma központ előtermébe, ahol szintén egy hatalmas recepciós pult található. Szekrények, asztalok, ülő alkalmatosságok, külön pedig az egyik végében kisebb gyermek sarokkal. Minden adott, hogy nyugodtan és kényelmesen érezzük magunkat. Világos, tágas, kulturált. Az asztalokon, és a recepciós pultnál is különböző tájékoztató anyagok.

Körbenézek. A falon megtalálható egy külön rész, ún. Hősök fala, ahol azon donorok fényképei kapnak helyet, akik minimum ötvenszer adtak már plazmát. A másik irányba nézve, szintén a falon helyezkedik el az IQPP minősítést igazoló dokumentáció (International Quality PlasmaProgram). Ez a legmagasabb nemzetközi minősítés, amely garantálja, hogy az adott plazma központ megfelel a legmagasabb minőségi követelményeknek, melyeket a plazmagyűjtés, illetve a donorokkal való törődés terén támaszt a szervezet. Mint később megtudtam, hazánkban elsőként és egyedüliként a KEDPLASMA központjai rendelkeznek ezzel a minősítéssel.

Nézzük akkor hát a plazmadonáció folyamát, mely lehet már ismert előtted is:

  1. Regisztrálás: A regisztráció során ki kell töltenünk egy kérdőívet, melyben az egészségi állapotunkra vonatkozóan vannak kérdéssorok. A kérdéssorok végén pedig egy tájékoztatás, amihez egy “vizsga-kérdéssor” kapcsolódik. Nem véletlen. Már ezt elég komolyan veszik, így szánjunk rá kellő időt, hogy mindent ténylegesen átolvassunk, és legyünk figyelmesek. 

Fotó: Humán BioPlazma Kft. tulajdona

  1. Orvosi vizsgálat: Ha először jössz plazmát adni, akkor elsőnek vért fognak venni tőled, ekkor még plazmaadás nem is történik. Ne lepődj meg. Ha az orvos nem tudja egyértelműen az általad elmondottak alapján eldönteni, hogy milyen hatással lenne rád a plazmaadás, ne lepődj meg, ha bekéri a korábbi orvosi papírjaid átnézésre. Fontos megértened, hogy mindazon által, hogy egészséges plazmát vegyenek tőled a Te egészségedet is szem előtt tartják! 
  2. Donáció: jelenleg kb. 30 percet vesz el az életedből. Kényelmes székekbe tudod helyezni magad, míg a nővérek a legkorszerűbb gépek segítségével leveszik a plazmád.
  3. Kalóriapótlás: a donáció végeztével a folyadék- és kalóriapótlás érdekében biztosítanak számodra kávét, szendvicset, izotóniás italt, csokit vagy a nyári időszakban jégkrémet.
  4. Költségtérítés: nem utolsó sorban a rendelkezésre állásodat, a jogszabályban meghatározott módon ellentételezik.

Neked egy szúrás, talán 30 perc kellemetlen érzés,

ellenben mások számára a leadott plazma jelenti az életet!

 

Azonban tényleg azt hiszed csak ebből áll az egész munkafolyamat?

Jössz, látsz, adsz, kapsz, viszlát?

Benned nem merülnek fel kérdések?

Bennem igen.

 

Tudtad?

Fotó: Humán BioPlazma Kft. tulajdona

Érdekel mi lesz a sorsuk a lefagyasztott plazmáknak?

Tarts velem és betekintést nyerhetsz a gyárban történő felhasználásukra.

A poszt a KEDPLASMA támogatásával jöhetett létre, melyet ezúttal is köszönök szépen.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Ha tetszett a bejegyzés oszd meg ismerőseiddel is!

Blogom mellett kövesd saját facebook oldalam, melyre napi szinten publikálok!

 

 

Amennyiben kérdésed van, véleményed van a cikkről, oszd meg velem! 
Tovább a blogra »