Átok vagy Áldás?

A COACHING

Az elmúlt időszakban sokszor éreztem azt, hogy nekem is jól jönne egy külső megítélő. Vajon jól érzem-e azt, amit érzek egy adott szituációban, tényleg képes voltam magam végig elemezni benne, hol maradtak még megválaszolandó kérdések, hol tudnék még fejlődni, hogyan tudnám még jobban megközelíteni azt, ahol érzem az elakadásom. Korábban már részt vettem énidő coach beszélgetésen, s sokszor írok az éndiő fontosságáról. Most azonban kíváncsi voltam, hogy mit tudhat egy life és business coach.

Manapság, már szinte minden második kapualjban találunk egy olyan “szakembert”, aki önismerettel, önfejlesztéssel való technikákat sajátított el és ez alapján ad próbál tanácsot adni másoknak. Egy coach képzés alsó hangon 250 ezertől indul és a millióknál talán megáll. Kit milyen indíttatás vezérel, hogy ezen szakterület érdekelje? Mit ad ez egy coachnak? Kell-e tovább fejleszteni saját magunkat, ha már elvégeztünk egy képzést? Elég-e egyáltalán egyetlen tanfolyam? Hol kezdődik a kellő tapasztalattal rendelkezés? 

Az elmúlt négy évemben mást sem csináltam, mint a saját betegségemet képviseltem nemzetközi és hazai szinteken, ahogyan teszem ezt most is. Közel 200 ember élettörténetét ismertem meg, adtam tanácsot, voltam lelkitárs, ha úgy veszem számukra és mások számára is motiváló személyiség. Éppen ezért “papír nélkül”/bizonyítvány nélkül vagyok ugyan, de simán mondhatnám azt, hogy végül is motivációs trénerként, coachként, sokszor pszichológusként, de az sem kizárt már, hogy a GBS/CIDP-t érintve lassan már úgy érzem néha orvosként is funkcionálok 🙂 

Fotó: pixabay.com

 


 

Szőke Kinga Life és Business coach-al beszélgettem a mai nap folyamán mindezekről, valamint a saját elakadásaimról. 

Mi volt az a határvonal, amikor úgy érezted, hogy váltanod kell az életedben? 

“A váltás előtt kb. egy évvel fogalmazódott meg bennem, hogy nem érzem jól magam már az utolsó multis munkahelyemen. Ennek több összetevője van, de talán a leghangsúlyosabb valamiféle kiégés volt, amelynek a jeleit tapasztaltam magamon: energiaszintem, lelkesedésem lecsökkent, feladatnak éreztem a bejárást, sokszor fájt a fejem. Ez valószínűleg az előző évek alatt felhalmozott stresszből származik, valamint annak is köszönhető, hogy emberileg nem éreztem magam jól (teljes értékű csapattagnak) az átalakuló csapatban (a csoport, ahol dolgoztam, regionális szintű lett és a központ valamint a vezető más országban volt – ennek hatására kevesebb lett a lehetőség, az elismerés, ami rosszul érintett).”

Hogyan indult a Te útkeresésed? Hirtelen ugrottál a semmibe, vagy meghagytad magadnak a biztonságérzetet és fokozatosan változtattál? 

“Az útkeresésemet a kislányommal való kapcsolat indította el. Nagyon érzékeny volt, szorongó, az iskolai konfliktusokat nehezen dolgozta fel, jártunk pszichológushoz is. Rájöttem, hogy az én hozzáállásommal (is) volt baj. Kritikus szülő voltam, hoztam magammal a generációs mintákat. Szóval elkezdtem magammal foglalkozni. Ekkor még nem a pályamódosításon gondolkodtam. Az önismereti út során megismertem különböző módszereket (theta healing, kineziológia, meditáció), részt vettem előadásokon (önismeret, asszertív kommunikáció), cikkeket (önfejlesztés) olvastam és arra gondoltam, hogyha én változom, az hatással lesz a kislányommal való kapcsolatra is, meg persze másokra is. Aztán úgy alakult, hogy választás elé kerültem (céges átszervezés következményeképpen) – vagy eljövök a cégtől pár hónapon belül vagy maradok még 2-3 évet. Én az elsőt választottam, tehát így nézve volt időm kitalálni a további lépéseket. Ugyanakkor duplán léptem az ismeretlenbe, mert világ életemben vállalkozó voltam, és teljesen más területen dolgoztam. Még mindig úgy érzem, hogy irtó nagyot léptem hirtelen, de bízom magamban és folytatom, amit megálmodtam.”

Miért a coach képzés? Hogyan jött a Te életedbe? 

“Amikor már láthatóvá vált, hogy eljövök a cégtől, ahol dolgoztam, elkezdtem gondolkodni azon, hogy merre szeretnék továbbmenni. Voltam egy útkereső workshop-on, ami pont erről szólt, mi lenne az irány, amerre el tudnék indulni (ezt egy coach vezette). Itt találkoztam a coaching módszerrel először. Összeszedtem, hogy miben vagyok jó, milyen képességeim vannak, illetve mi az, ami érdekel, amiben jól érzem magam. Legfontosabbak az emberekhez való kapcsolódás, az empátia, kreativitás, az elemzőkészség, a lényeglátás és az intuíció.

Két coach képzésen vettem részt, a másodiknál éreztem azt, hogy igazán kimozdultam a komfortzónámból.  A coaching azon alapul, hogy a megoldás benned van, csak elő kell hozni. Én megtapasztaltam ennek a módszernek az erejét és a hatékonyságát és szeretném ezt megismertetni minél több emberrel. Sokszor nem feltétlenül szükséges egy hosszabb folyamat, van, amikor csak egy kis lökés kell, hogy valaki rálásson a problémájára és ez már előre viszi. Érdekelnek az emberek, van bennem egy óriási kíváncsiság feléjük, az ügyük felé. Úgy érzem, hogy képes vagyok segíteni azáltal, hogy rá tudok hangolódni a másik félre és jól rálátok a probléma lényegére. Nem mellesleg én is tanulok minden beszélgetésből.”

Pszichológus, kineziológus, thetahealing, coach és még sorolhatnám, megszámolni se tudnám mennyi minden technika, vagy “szakember” létezik manapság. Miben más egy coach beszélgetés?

“A coach a jelennel és a jövővel foglalkozik, hogy most mi a helyzet és mit szeretne elérni az illető (az ügyfél)– ehhez milyen belső erőforrásokat tud mozgósítani. Ez egy olyan kreatív és pozitív szemléletű folyamat, melynek során a coach támogatja az ügyfelet céljai elérésében (a hogyan-ra fókuszál).  Jellemző témák lehetnek: hogyan éljek boldogabb életet (énidő, munka-magánélet egyensúlya, időbeosztás), hogyan teljesedhetek ki a munka területén (karrier/előrelépési kérdések, főnök-beosztott kapcsolat, stressz csökkentése a munkahelyen). A pszichológussal töltött üléseken mélyére ásnak 1-1 problémának, megkeresik ennek gyökerét (a miért kérdésre is választ keres). Emellett a coach egészséges emberekkel foglalkozik, nem „kezel” és nem folytat terápiát.

A kineziológus izomteszt segítségével keresi meg az elakadás gyökerét (a tudatalattiban levő információk felszínre hozásával), majd feloldja az ehhez kapcsolódó negatív érzelmeket.

A fentiekből következően úgy gondolom, meg tudom ítélni, ha egy esetben nem elegendő a coach segítsége. Ha pedig bizonytalan vagyok, utánajárok a kérdésnek (más coach-nál, vagy szupervízornál).”


 

Kingával a megbeszélt találkozó előtt telefonon egyeztettem, így már volt rálátásra arra, hogy milyen személyiség lehetek, illetően, hogy egy közös beszélgetés alkalmával az életem mely területében szeretnék külső segítséget kérni tőle. Nem volt egyszerű dolga, hiszen ahogy ő maga fogalmazott, eléggé határozott egyéniség vagyok, közel sem olyan, mint a legtöbb ember. 

Találkozónkat egy mindkettőnk számára komfortos és nyilvános helyre beszéltük meg. Fontosnak tartom, ahogy Kinga is annak tartotta, hogy a beszélgetés alkalmával az ügyfél, ez esetben jómagam ne feszengjek, éppen ezért a beszélgetésre alkalmas ideális környezetet találjunk. 

Fotó: saját

Első körben Kinga megkért, hogy az általa hozott és alkalmazott képes kártyák között válogassak ki kettő darabot, még hozzá az alapján, hogy “Melyik jellemez engem? Melyik vagyok én?” valamint “Mi jellemzi a jelenlegi helyzetemet?”. 

coach3
< >
Fotó: saját - Kártyák sokassága

Saját magam a sárkányos képpel tudtam leginkább azonosulni a kártyákból. Na nem azért, mert a való életben sárkány lennék, na jó talán egy kicsit, ha kihozzák ezt az énemet… 😉

A sárkány szimbolizálta a hatalmas akadályokat, melyek az életem eddigi szakaszában voltak, vagy éppen ezután következnek, a gyermek a karddal pedig engem, aki eddig is és ezután is mindig felállt akárhányszor és akármilyen probléma terítette őt le, vagy állt az útjába. Harcos. Ezt is mondhatnám saját magamra. 

Az iránytű szimbolizálta azt, ahogyan a jelenlegi helyzetben érzem magam. Merre tovább? Hogyan tovább? Biztosan jó úton vagyok-e? Kellene-e változtatnom és ha igen melyik területen és hogyan? 

Ezután következett az adott terület kivesézése, Kinga – élettörténetemben külső szemlélő – által feltett kérdések boncolgatása. Érdekes volt azt hallani és tapasztalni, hogy mindent amit Kinga feltett nekem, már önmagamnak is feltettem. Pedig elárulom nincs coach papírom 😉 Miért és hogyan lehet ez mégis? 

Jómagam nem most találkozom először az önismeret fogalmával. Régen is érdekeltek különböző technikák, ahogyan most is. A betegség átélése önmagában egy önismeret, talán olyan, amit külső szakértő el sem ér nálam. Ehhez hozzájönnek a különböző önismereti tréningek, amiken jómagam is részt vettem, rengeteg témába vágó könyv, a közel kétszáz sorstárs, akikkel kommunikáltam az elmúlt négy évben, a különböző személyiségtípusok, akik mára már könnyebben felismerhetők számomra. 

Kingával való beszélgetés előrébb nem vitt ugyan, azonban megerősített, hogy az adott helyzetet jól látom, na és végül abban, hogy remek coach lehetnék én is! 😉 Azonban egyelőre ezzel a területtel ő maga foglalkozik, úgyhogy bátran keresd fel ITT, ha úgy érzed szükséged lehet rá. 

 

A COACHINGING, melyet Te is felpróbálhatsz! 

 

 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Ha tetszett a bejegyzés oszd meg ismerőseiddel is!

Blogom mellett kövesd saját facebook oldalam, melyre napi szinten publikálok!

 

 

Amennyiben kérdésed van, véleményed van a cikkről, oszd meg velem! 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!