Átok vagy Áldás?

5 fontos dolog, ami kihagyhatatlan

Mint egy iskolás megkezdtem a visszaszámlálást az utazásom időpontjáig. Pontosan egy hét múlva ilyen tájt már úton leszek és elindulok egy másik kontinens, ország felfedezésére. A hosszú utazásra mostantól csak lelkiekben kell felkészítenem a szervezetem, hogy bírjam. Előtte lévő nap természetesen majd korán fekszem le aludni, hogy a kellően pihent állapotomban kezdjem meg a repülésem.

Addig azonban még ez alatt, az egy hét alatt vannak teendőim. Most érdeklődtem meg az utasbiztosításom, hogy ott is mindent rendben találtak-e, szerencsére igen, így sikerült magam azt hiszem a lehető legjobban és 100%-ig bebiztosítani. Nem tudom, hogy ki hogy van ilyenkor, én általában már jó előre bekészítem a szobámba a bőröndöt, majd fokozatosan beledobálok mindent, és végül mindig az utolsó pillanatban kapkodok össze vissza, hogy mi marad, mi megy ki onnan. Szerintem ez most is így lesz. 

 

5 fontos dolog, ami kihagyhatatlan volt számomra az idei utazás szervezésénél:

 

  • Orvosi engedély: Guillain-Barré szindrómás autoimmun betegként, fontosnak tartom, hogy tájékoztassuk a kezelő orvosunkat, hogy hova szeretnénk utazni, és ennek van-e valamilyen neurológiai /idegrendszeri/ akadálya. Milyen feltételek mellett javasolja az orvos az utazásunkat. Amennyiben az orvossal ezt jó előre meg tudjuk beszélni, onnantól kezdve kezdhetjük el intézni és szervezni nyaralásunkat. Jómagam már tavaly augusztusban megkérdeztem orvosom, hogy az idei nyaralásomnak lát-e bármiféle akadályát, és onnantól kezdve, hogy megkaptam a választ, folyamatosan tudatosan megszerveztem az utazást. 

 

Mindenki számára veszélyes tud lenni egy hosszú repülőút, trombózis szempontjából, hiszen egy helybe vagyunk kénytelenek ülni – főleg, ha még mellettünk jobbról és balról is ülnek – egy kis helyen, és mind a 200 utas egyszerre nem tud felállni mozgolódni. Fontos, hogy bármilyen repülőútra is indulunk, ha tudunk álljunk fel, és mozgassuk meg alsó végtagjainkat. Jelenleg durván 20 órás utazás vár rám, amire egyrészt úgy tudok készülni, hogy nem egy huzamban ülök ennyit, hanem kétszeri átszállást iktattam be; valamint orvosi javaslat tetszik vagy sem, de a 2-es erősségi térd kompressziós harisnyának rajtam kell lenni, és emellett pedig még vérhígítót injekciót is magamba kell döfnöm, a trombózis veszély elkerülése véget. 

 

  • Repülőjegy/szállás/ellátás/programok: Az orvos előzetes jóváhagyása után kezdtem nekilátni én is, és testvérem is a repülőjegek böngészésének. Tudtuk, hogy minél hamarabb megvesszük, annál előnyösebb áron jutunk hozzá. Fontos, hogy megnézzük az átszállásokkor a repülőgép az adott ország ugyanazon repteréről induljon tovább, ahova beérkezünk. Ami szintén fontos, hogy az átszállásokra időt kell hagyni, hiszen egy ismeretlen országrésznél nem feltétlen vagyunk járatosak az ottani reptéri alaprajzban, hogy egyből tudjuk a leszállás után melyik irányba induljunk a csatlakozáshoz. Biztos, ami biztos legyen időnk a csatlakozásoknál, mielőtt lekésnénk a járatokat. Amennyiben mozgásunkban bármilyen szinten is korlátozottak lennénk, érdemes a jegyvásárlásnál a kerekesszékes opciót kérni. Hidd el nem ciki! 

Nekünk annyiban van szerencsénk, hogy a három hetes nyaralásunk alatt rokonainknál fogunk megszállni, így a szállás és az ellátásunk adott lesz. Ezzel szerencsére megúsztuk, hogy szállást és ellátást kelljen keresgélni az adott országban. Programok terén pedig folyamatosan egyeztettünk, hogy nagyjából fel tudják térképezni milyen nevezetességek érdekelnek minket, vagy merre szeretnénk menni, mit szeretnénk látni. A programokat úgy szervezzük, hogy legyenek köztük pihenő napok is, mikor a szervezet regenerálódik. Hogy valójában milyen programok várnak ránk, nagy vonalakban tudjuk, de erről majd később fogok írni Nektek. Mindenesetre érdemes lesz figyelnetek a közösségi oldalamat, ahova valószínűleg egy-két kép ki fog kerülni, hogyan is érzem magam. 

 

  • Vízum: Fontos lépés, hogy tájékozódjunk az adott országba való beutazás feltételeiről. Kötelesek vagyunk-e vízumot igényelni, vagy Európai Uniós tagállamként vízum nélkül utazhatunk. Vízum esetében ügyeljünk arra, hogy érvényes útlevéllel rendelkezzünk! Az Amerikai Egyesült Államokba való utazásunk szervezésénél több internetes oldalt, fórumot böngésztünk át testvéremmel az erre vonatkozó részt illetően. Éppen ezért a következő lépés volt, hogy igényeltük a beutazási engedélyünket az ESTA (Utazási Engedélyt Jóváhagyó Elektronikus Rendszer) rendszeren keresztül. 

 

  • Gyógyszerek: Tájékozódjunk, hogy az adott országba, ahova éppen utazni szeretnénk, milyen gyógyszereket lehet bevinni. Kell-e valamelyik gyógyszerünk mellé orvosi engedélyt is lobogtatnunk. 

 

Biztos, ami biztos alapon, mikor a szakorvosom leigazolta az állapotomat, megkértem, hogy a gyógyszereket is igazolja le, melyek azok, amik az utazás során nálam lehetnek. Egy egyszerű algophyrin-től kezdve a vérhígítós injekción át, a cymbalta-ig mindent leigazoltattam, hogy ne legyen gondom majd az ellenőrzéseken. Természetesen ezen kívül még sok mindent olvashatunk a megadott oldalakon és fórumokon, hogy mit lehet és mit nem lehet bevinni az országba. 

 

  • Utasbiztosítás: Korábbi posztomban már említettem, hogy Guillain-Barré szindrómás autoimmun betegség esetében jelenleg nincs sok választásom, hogy hol szeretném megkötni utasbiztosításomat. Miután a szakorvos magyar és angol nyelven is leigazolta, hogy jelenlegi állapotom nem akadályoz abban, hogy ezt a hosszú utat megtegyem, az utasbiztosítás megkötésekor a biztosító felé el kell küldeni a hivatalos orvosi igazolást,  ami nem lehet régebbi, mint az utazás előtti 1 hónap. Még ilyenkor is a biztosítónak van 15 napja, hogy a beadott papírokat elbírálja. A mai nappal elmondhatom, hogy sikeresen be lettem biztosítva az útra. Az utasbiztosítás mellé érdemes egy ilyen hosszú útnál stornó biztosítást is kötni. Felkészülve a sztrájkok, időjárás viszonyok, és egyéb olyan eseményekre, melyek tőlünk teljesen függetlenül érhetnek minket. 

 

Ha mindezeket sikerült időben elintézni, beszerezni, akkor még az utazás előtt marad pár nap, mikor is folyamatosan dobálhatjuk bele a kofferunkba, amiket ki szeretnénk vinni magunkkal. A konkrét utazás előtti estén pedig érdemes mindent átnézni még egyszer. Eldönteni, hogy tényleg szükséges-e az adott mennyiségű ruha, cipő, kiegészítő. Megnézni, hogy minden okmány, irat a kézitáskában legyen nálunk. A kézitáskába érdemes egy váltóruhát bekészíteni, hátha esetleg bőrönd kavarodás adódna a hosszú út során. Olyan ruhát készítsünk ki az útra, melyben kényelmesen végig tudunk ülni akár több órát is. Készüljünk fel az esetleges légkondicionáló berendezésekre is a hosszú út során, így inkább legyen nálunk egy pulcsi, mellyel védekezhetünk a megfázás ellen. Kényelmes lábbelibe utazzunk. Az utazás reggelén fogkefénket is bedobva, felöltözve puccparádéba, egyetlen feladatunk marad csupán: 

 

Időben kiérni a repülőtérre és élvezni a nyaralásunk minden pillanatát! 

 

Ha szeretnél tőlem kapni a postaládádba egy személyes üzenetet a nyaralásom alatt, akkor ne habozz, itt meg tudhatod, hogy mit kell tenned! 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Ha tetszett a bejegyzés oszd meg ismerőseiddel is!

Blogom mellett kövesd saját facebook oldalam, melyre napi szinten publikálok!

 

 

Amennyiben kérdésed van, véleményed van a cikkről, oszd meg velem! 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!